Смертельне захворювання може загрожувати будь-кому з жителів Дніпропетровщини

У світі 1-го грудня відзначили Всесвітній день боротьби зі СНІДом, спрямований на збільшення обізнаності щодо профілактики та лікування цієї хвороби.

Краще — попередити

Синдром набутого імунодефіциту людини (СНІД) – це вкрай небезпечне інфекційне захворювання, що протікає з поступовим руйнуванням імунної системи. Збудником є вірус імунодефіциту людини (ВІЛ). ВІЛ-інфекція, як і раніше, є однією з найбільших проблем охорони здоров’я. Це пов’язано з продовженням зростання поширеності ВІЛ-інфекції, важким перебігом, великими економічними витратами та іншими факторами, що характеризують високу соціальну значущість цього захворювання.

На сьогодні єдиним дієвим засобом боротьби з епідемією ВІЛ/СНІДу та її наслідками є профілактика захворювання, яка спрямована на попередження передачі вірусу імунодефіциту від інфікованої людини до здорової. Слід зазначити, що найбільш поширеними шляхами передачі інфекції є статевий, парентеральний (ін’єкційний та інструментальний),  вертикальний (від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів, при грудному вигодовуванні). Слід пам’ятати, що ВІЛ-інфекція НЕ передається:

— контактно-побутовим шляхом (через спільний посуд, постільну білизну, при рукопотисканні, обіймах, у громадському транспорті тощо);

— через повітря під час кашлю або чхання;

— через слину, сльози, піт;

— через воду або їжу;

— через тварин, при укусах комах тощо.

Знати і пам`ятати

Всі люди повинні мати основи  знань щодо захисту — особистого, своїх партнерів, своєї сім’ї від ВІЛ-інфекції. Ці знання складають основу нормальних повсякденних соціальних контактів з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД. Необхідно:

— утримуватися від статевих контактів з випадковими партнерами і особами, які вживають наркотичні засоби;

— виключити вживання наркотичних засобів;

— донорам крові, органів і тканин перевірятись на наявність антитіл до ВІЛ-інфекції;

— обережно ставитися до проведення певних косметичних процедур з можливим пошкодженням шкірних і слизових оболонок (манікюру, педикюру, голінню, татуюванню, пірсингу тощо);

— використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни (засоби для гоління, зубні щітки, ножиці );

— використовувати індивідуальні засоби захисту (рукавички, халати тощо) при роботі з біологічними рідинами і інструментарієм;

— вагітним жінкам необхідно обов’язково обстежуватись на ВІЛ/СНІД.

  Необхідно завжди пам’ятати і знати, що значно простіше уникнути ВІЛ-інфікування, ніж вилікувати СНІД.

За даними служби СНІДу

У Дніпропетровській області на даний момент:

—  під медичним наглядом перебуває майже 26 тис. ВІЛ-інфікованих. З них – 1120 дітей у віці до 14 років; у 9 тис. виставлений діагноз СНІД;

— 69% від чисельності людей, які живуть з ВІЛ, знають свій статус і знаходяться під медичним наглядом;

—  66% отримують антиретровірусну терапію (АРТ);

—  52% мають вірусологічну ефективність від лікування.

За останні 10 років вдалося досягти зниження темпів зростання епідемії ВІЛ/СНІДу та збільшити тривалість життя ВІЛ-позитивним. Поряд з цим, ВІЛ-інфекція залишається загрозою для суспільства, вражаючи переважно молоде працездатне населення. Багато людей відмовляються від тестування за принципом: «Мене це не стосується – я не наркоман». Несвоєчасне звертання за допомогою і виявлення ВІЛ-інфекції на пізніх стадіях захворювання, коли терапія часто вже не ефективна – одна з найбільших проблем.

Обласна програма

У грудні 2018 року в нашій області почнеться програма загальної пре-контактної профілактики (PrEP), яка також відома як оральна PrEP. Це – профілактичний метод, за яким ВІЛ-негативна людина регулярно приймає антиретровірусні (АРВ) препарати задля зниження ризику зараження ВІЛ. Він рекомендований так званим сіро-дискордантним парам (незалежно від гендеру), у яких один з партнерів має ВІЛ, а також – чоловікам, які мають статеві відносини з чоловіками (ЧСЧ).

   Більш детальну інформацію з питань профілактики, тестування та лікування можна отримати на Інтернет – порталі Дніпропетровського обласного центру з профілактики та боротьби зі снідом:

* www:aids.dp.ua;

* e-mail: dneproblaids@gmail.com;

* тел/факс: (056)756-86-00.