Свято пам’яті та доблесті
Три роки тому Президент України Петро Порошенко прийняв рішення: відмовитися від хибної традиції відзначати головне військове свято нашої незалежної держави за календарем країни-агресора. Нова дата прижилася напрочуд швидко, бо
її коріння – в давньому святі Покрови. 14 жовтня символізує нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників України. Пізніше Президент виступив з ініціативою оголосити День захисника неробочим. 5 березня 2015 року Верховна Рада підтримала даний законопроект, у якому День захисника України 14 жовтня було визнано як святковий вихідний.
День захисника України ніколи не буде традиційним дійством із масовими гуляннями та веселими розвагами. Це – свято пам’яті про наших гордих предків, які пером і словом, вогнем і мечем виборювали право на незалежність рідної держави; ушанування козацької доблесті та звитяги; вдячності ветеранам Другої світової, які також воювали за рідну землю. І, нарешті, це день усіх героїв сьогодення, котрі хоробро боронять кордони України від зазіхань північного сусіда-агресора, й усіх тих, хто віддав життя на сході країни в ім’я суверенності та єдності нашої держави.
День 14 жовтня обрали невипадково. Споконвіку на свято Покрови наші пращури ушановували воїнів-захисників. Традиція ця дуже давня, походить із доби Київської Русі.
Богородиця – покровителька козацтва й усіх українських збройних формувань. Матір Божа була заступницею козаків у походах, її зображення викарбуване на хрестах, які вони носили. На Покрову козаки проводили загальновійськову Раду, на якій переобирали кошового отамана й старшину. Першу церкву на честь Покрови запорожці звели в 1659 р. на Чортомлицькій Січі. За період існування Січей збудовано 13 церков Покрови Богородиці.
Козацьку традицію вшанування Богородиці перейняли захисники Української Народної Республіки.
У роки Другої світової війни, попри всю радянську атеїстичну пропаганду, багато українців – солдатів радянської армії – перед боєм з нацистами зверталися до Господа та Діви Марії з молитвою про порятунок та перемогу.
14 жовтня 1942 року вважається днем створення Української повстанської армії, метою якої було звільнення України від німецького, польського та радянського панування задля відновлення незалежної держави. Воїни УПА обрали свято Покрови як день заснування, віддавшись під опіку Божої Матері.
Пресвята Богородиця й нині є заступницею всіх українських військових. Сучасна Українська армія від часу її створення в 1991 році замість радянських символів почала активно запроваджувати козацькі. На прапорах українських частин на місці червоної зірки з’явилися козацькі хрести і національний герб – тризуб, а іменами полководців стали називати військові навчальні заклади і частини.
День захисника України – це одне з найбільших державних свят. Свято нескорених. Адже, попри всі негаразди, дух українського народу не вдається зламати жодному з ворогів.
Захисники України – це не лише військовослужбовці. Сьогодні на захист власної землі постав практично кожен. Тому захисники – всі українці, всі небайдужі свідомі громадяни, які працею, сумлінною професійною діяльністю, волонтерською роботою забезпечують економічний, гуманітарний, інформаційний захист держави.