Тарифний виклик, або прагнення народу жити за конституцією

Болючі питання, мабуть, не помилюся, якщо скажу, для кожної української родини, почали підійматися наприкінці 2020-го, на початку 2021-го років: зависокі  тарифи на газ та електроенергію.

В соціальній мережі Фейсбук писалося, що Мукачівська міська рада зруйнувала «сірі газові схеми», повернувши своїй громаді в управління газову мережу і не сплачує  олігархам.

Активні мешканці громад на інтернет-просторах закликали небайдужих українців підтримати Всеукраїнські мітинги-протести проти цін на газ та електрику, які «вбивають» людей, не залишаючи в гаманцях ані копійки на життя.

Не зайвим буде нагадати, що, відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Стаття 48. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

22 січня пройшла акція проти завищених тарифів і в Обухівській ОТГ, напроти будівлі Обухівської селищної ради. Все відбулося мирно.

Ми з колегою, депутатом місцевої ради, Оленою Яремко, не відчули жодного політичного підтексту, в плані того, що мітинг був організований та направлений будь-якою партією.

Особисто я не залежу від жодної партії.

Небайдужі мешканці Обухівки спілкувалися між собою. Людей обурюють геноцидні тарифи за газ та електричну енергію.

Кожен з присутніх залишив анкетні дані, адреси проживання та контактні телефони, щоб оформити письмове звернення до представників всіх гілок влади.

На жаль, народу зібралося мало.

Чи то робочий день був основною причиною. Чи то просто люди вже повністю зневірені у владі. Проте, вдячна кожному, хто вийшов на мітинг та проявив свою громадянську позицію: направити до керманичів, як нині модно говорити «слуг народу», основні вимоги: націоналізувати облгази та енергетичні компанії.

Мною, як членом постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг, було написано і направлено декілька звернень та запитів.

З відповіді від Міністерства енергетики та вугільної промисловості України стало зрозуміло, що, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України  №95 від 21 лютого 2017 р., була проведена інвентаризація газорозподільних систем, які обліковуються на балансі операторів газового ринку.

Зверталася за допомогою до юристів. Отримала важливі поради від голови Лозівської громадської організації: як правильно діяти в певних обставинах та готувати юридично

грамотно звернення, протоколи, тощо. Як бачите з проведеної роботи, депутатам Обухівської селищної ради в деяких робочих питаннях не вистачає все ж таки помічників-консультантів, які законом не заборонені. Адже, згідно Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради може мати до п’яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.

Шкода, що у нас досі не розроблене та не затверджене Положення про помічників-консультантів. Писала звернення зареєстроване під вхідним №3190/ на ім’я голови Обухівської ОТГ, Василя Гезь, щоб у депутатів нашої місцевої влади були помічники. На жаль, з 19 листопада 2020-го відповіді від голови я так і не отримала. З 22 депутатів Обухівської ОТГ маю 10 підписів на депутатському зверненні про розробку та затвердження Положення.

Можливо, у нашій місцевій владі переглянуть дане питання? Особливо, коли це – передбачається Законом України.

Направляла звернення до Прем’єр-міністра України, але Кабмін переадресував мого листа до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Писала також і Голові Антимонопольного комітету України. Відповіді поки що не надійшло.

Двічі особисто писала на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання

у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор), та навіть довелося продублювати свої листи через сайт Урядового контактного центру. Оскільки, мабуть, якимсь чином, відбувся збій в електронній пошті. Бо коли на моє звернення надійшло прохання надіслати повторно з моїм електронним підписом, і я його відправила – отримала повідомлення, що лист не доставлено через те, що… «домен не найден».

З першої відповіді від НКРЕКП, яка надійшла на 7 аркушах, мене дещо здивувала її «загадковість».

Кабмін моє звернення перенаправив до НКРЕКП. А НКРЕКП, в свою чергу, відповідає, що у Регулятора відсутні законні повноваження щодо встановлення цін на електроенергію для побутових споживачів. Це компетенція… Кабміну. То хто ж, врешті-решт, затверджує тарифи на комунальні послуги? Кому за захмарні ціни «дякувати» людям?

Вразило й те, що з жовтня 2015-го, згідно з Законом України, НКРЕКП не має повноважень та впливу на ціноутворення за газ.

Нововведення серпня 2020-го: ціна на газ для споживання у побуті вже не визначається відповідно до Положення №867, а встановлюється між постачальником та споживачем. Тобто, є договірною. Наприклад, я, як мама багатодітної родини, про це не знала, договір новий з серпня минулого року не укладала… Як багато українців перезаключили договори з газовою компанією? /Мова зараз не йдеться про зміну постачальника газу.

З відповіді стало відомо також, що Постановою Кабміну №25 від 18 січня 21-го установлена гранична ціна на газ з 1 лютого до 31 березня поточного року: 6 грн 99 коп за куб з урахуванням ПДВ та плати за транспортування!

Не можу не згадати «…тихим словом» про фактори ціноутворення за послуги розподілу блакитного палива. Як зазначає у відповіді Регулятор, до ГРМ входять: газопроводи,  підземні/надземні усіх видів тиску; обладнання для зниження та підтримання тиску на заданому рівні; установки електрохімічного захисту від корозії тощо. Не обійшлося і без згадування про велику плинність кадрів, і про те, що заробітна плата працівників ГРМ коригується на індекс споживчих цін…

І найголовніше… Увага, барабанна дріб!!! Єдине джерело, яке покриває витрати Операторів ГРМ на всі вище перелічені фактори – саме тариф на послуги розподілу газу!

От мені цікаво: з яких джерел отримував фінансування ГРМ до «відкриття» таких «хлібних» пунктів, як: послуги розподілу, доставка газу, нарахування коефіцієнтів приведення об’єму природного газу до стандартних умов? Коли в рахунку за газ ми вказували виключно кількість фактично спожитих кубів газу? Коли куб вартував, наприклад, 1 гривню?

В Обухівці люди власним коштом прокладали газопровід по вулицям до своїх будинків. Наймали будівельну техніку, яка рила канави, втрачалися на труби… Словом, на все, що безоплатно прийняв на свій баланс постачальник газу.

А тепер нам навіть «нашим салом по нашим губам не виходить»?!

 ЕКОНОМ – НЕ ЕКОНОМ, ЕКОНОМІЯ – ФАНТОМ?

Другий лист від НКРЕКП був на 10 сторінках. Теж є «ягідки на тістечку». Наприклад,

цікаві повноваження документа: Кодекс газорозподільних систем, який затверджено НКРЕКП Постановою №2494 від 30 вересня 2015-го. Відповідно саме до даного Кодексу з січня поточного року ГРМ вираховує річну кількість кубів для побутових споживачів. Що мене тут вражає? Що… не може бути використано менше за рік, ніж 314 куб. м споживачем, який користується газом комплексно, у т.ч., для опалення…

Мої батьки – пенсіонери, газом, ціна якого «з’їдає на раз» пенсію, практично, не користуються. Економлять. Використовують пічне опалення. А тепер, виходить, Кодекс скаже: «Економ – не економ, економія – фантом! Все одно… сплатіть!»

То дочекалися благ цивілізації чи, називається, догосподарювалися, що люди у поважному віці з «букетом хвороб» не можуть собі дозволити обігрівати оселю газовим конвектором?..

Знаю родини, які газ не відключили, перейшли на електричне опалення, так було вигідніше. Їм що робити?

Основний  висновок з другої відповіді НКРЕКП, мабуть, такий: «З огляду на що, з питання використання Оператором ГРМ газорозподільних систем, власником яких є держава, пропонуємо звернутись до Міністерства енергетики України».

Дивно, як на мене. За те не відповідає, на те не має повноваження, те не належить до компетенції… Які тоді провідні функції такої установи – НКРЕКП?

Одним із своїх основних завдань Регулятор на офіційному сайті вказує:

« Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України».

Сподіваюся, це все таки не культурне відфутболювання гострих та життєво важливих проблем  українців.

І якщо звертатися до влади, відстоювати свої права – то можна, врешті-решт, і за Конституцією України почати жити у нашій державі.

Адже, як відомо, під лежачий камінь вода не тече.

Більше того. Вдячна депутату Дніпропетровської обласної ради Віталію Скакуненку. Прочитавши пост на його сторінці у ФБ про завищені тарифи на газ, я звернулася до Віталія Володимировича за підтримкою. В результаті – відбулася певна наша співпраця. Я на його ім’я теж направила звернення, намагаючись, як депутат, бути на стороні своїх односельців та захистити людей максимально доступними інструментами. Працюючи виключно у законному полі, виконуючи доручення та побажання мешканців Обухівської ОТГ.

Розраховую на суттєву підтримку від державної та обласної влади. На позитивну співпрацю щодо питання розбудови системи місцевого самоврядування територіальної громади смт. Обухівка та наведення конституційного ладу з питань забезпечення надання якісних послуг з обґрунтуванням норм споживання і тарифів газопостачання та електроенергії для членів нашої територіальної громади.

Сподіваюся, звернення не залишаться осторонь від можновладців і вимоги людей будуть ухвалені:

  1. Звернутися до депутатів Дніпропетровської обласної ради з клопотанням: на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 95 від 21 лютого 2017 р., від операторів газорозподільних систем отримати матеріали інвентаризації державного майна, які обліковуються на балансі саме по Дніпропетровській області. Відповідно до вимог наказу Міненерговугілля від 22.02.2017 р. № 142 «Про інвентаризацію державного майна та надання відомостей до Єдиного реєстру об’єктів державної власності».
  2. Звернутися до депутатів Дніпропетровської обласної ради з клопотанням: створити комунальне підприємство, яке буде вести контроль та розподіл газу по Дніпропетровській області.
  3. Перерахувати ціноутворення тарифів.
  4. Відмінити оплату за доставку газу.
  5. Відмінити нарахування коефіцієнтів приведення об’єму природного газу до стандартних умов.
  6. Поновити пільги за електричну енергію.

За Законом, НКРЕКП повинен працювати для досягнення балансу між інтересів споживачів та держави.

То де ж вказаний баланс? Невже народ не матиме вирішального голосу?

Оксана Білоус,

депутат Обухівської селищної ради.

Фото автора.