У 2023 році мешканців Дніпропетровщини чекають зміни

Цього року мешканців Дніпропетровської області, як і всіх українців, чекає багато нововведень. Стосуватимуться вони вартості комунальних послуг, курсу долара, оформлення субсидій, лікарняних, пенсій та зарплат. Від 1 січня в державі встановлено новий податок на землю та Національний банк починає виводити з обігу купюри номіналом від 10 до 100 грн.

ЗАРПЛАТИ ТА ПЕНСІЇ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

У 2023 році мінімальна зарплата залишилась на торішньому рівні. Нагадаємо, за ­місяць робітник може отримувати щонайменше 6,7 тис. грн, з яких потрібно сплатити ще 19,5% податків. Прожитковий мінімум зріс на 203 грн, і нині складає 2684 грн для працездатних осіб.

Крім того, громадян, що працюють у бюджетній сфері, очікує скорочення та зменшення зарплат. Відповідне рішення вже цьогоріч прийняв Кабінет Міністрів. Зарплатний фонд для бюджетників скоротиться на 27%.

Підвищення пенсій упродовж року не передбачається, а ось індексація сягне 5,4%. Вона станеться у березні. У квітні відбудеться автоматичний перерахунок виплат для пенсіонерів, які працюють. Також підвищився пенсійний вік. Тож аби в цьому році вийти на заслужений відпочинок у 60 років, потрібно мати 30 років стажу. Ті, у кого його нараховується тільки 20 років, – зможуть піти на пенсію у 63 роки, а хто не має офіційниих 15 років – вимушений працювати до 65 та отримувати грошову допомогу замість пенсії. Як зазначають економічні експерти, підвищення прожиткового мінімуму, зарплат та пенсій не проводиться через «дірку» в державному бюджеті та через те, що Україна нині може виконувати свої соціальні зобов’язання перед громадянами здебільшого на гроші іноземних партнерів.

СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА

Ще з грудня 2022-го отримати субсидію, соціальні виплати або оформити лікарняні можна було у Пенсійному фонді. А ось оплачувати лікарняні Фонд буде тільки з початку цього року. Тобто, якщо захворіли та навідались до лікаря наприкінці грудня минулого року, то гроші потрібно чекати від Фонду соціального страхування, а якщо це сталось уже в перших числах січня, то платити буде Пенсійний фонд.

Соціальні виплати автоматично продовжать тільки для тих людей, що мешкають на тимчасово окупованих територіях або є вимушеними переселенцями. Усі інші повинні збирати документи та звертатись знову до установи, аби підтвердити своє право на ці виплати.

НОВІ ТАРИФИ

Вартість електроенергії для пересічних громадян до 31 березня підвищувати не планують. Але зросте ціна за транспортування послуги для підприємців. Орієнтовно збільшення складе 10%, що, найімовірніше, призведе до підвищення цін у магазинах, адже у вартість товарів закладено всі витрати бізнесу.

А ось ціна на водопостачання може змінитись. Нацкомісія з держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг затвердила рішення про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення в усій країні. Передбачалось, що у 2023 році тарифи зростатимуть двома етапами.

Перший – із січня, другий – із липня. Серед причин зміни ціни Нацкомісія називає зменшення кількості користувачів, але при цьому збільшення витрат на амортизацію, оплату електроенергії та виплат робітникам. Нацкомісія планувала підвищувати суму орієнтовно на 10%, та за два дні до настання нового року дане рішення відмінили. Чи підвищиться вартість послуг згодом або влітку – покаже час. Тарифи на тепло та газ до кінця опалювального сезону зростати не будуть.

ПОДАТОК НА ПАЙ

Від 2023 року власники паїв сплачуватимуть за них податок. Якщо власник землі має офіційний договір оренди – платити буде орендатор. Суму податку розраховуватимуть індивідуально для кожного, та орієнтовно вона може складати близько 6 тис. грн. Не візьмуть гроші з тих, чиї землі знаходяться або знаходились у зоні бойових дій, усіяні снарядами, або на них зведено фортифікаційні споруди.

СТАРІ КУПЮРИ

Із нинішнього року Національний банк уже почав вилучати з обігу паперові банкноти номіналом 10-100 грн, що були виготовлені упродовж 2003-2007 років. Замість них «видаватимуть» нові, з більшим ступенем захисту, які були надруковані в 2022 році. Отже, паперові гроші номіналом 5 і 10 гривень у країні більше не функціонуватимуть – їх замінять монетами. Спеціально бігти до банку та здавати старі купюри не варто – процес відбуватиметься поступово, через каси банків та магазинів.

Стосовно курсу долара цьогоріч експерти прогнозувати не беруться. За одними передбаченнями він буде стабільним, за іншими – може трішки ще зрости та складати 50 грн. Як воно станеться – побачимо згодом.

ТАМАРА БЄЛКІНА

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!