У Дніпрі створили унікальний звуковий портал в історію

У Меморіальному будинку-музеї академіка Дмитра Яворницького презентували аудіогід. Це унікальний аудіо файл тривалістю 44 хвилини, який буде супроводжувати відвідувача музею протягом усієї подорожі. Під час нього можна почути звуки старих годинників, скрипи сходів, перегортання сторінок, дзвін порцеляни ХІХ сторіччя. Створили звуковий портал в історію часів життя видатного історика Суспільний мовник Дніпра і будинок-музей Дмитра Яворницького.

«Записувати звуки експонатів було важко, проте впоралися за день. Більше часу витратив на обробку звуку, — розповідає Олександр Сохач, звукорежисер проєкту “Аудіогід”. У їдальні ми записали скрип паркету, потім як відкривалася шухляда в шафі, потім скриня теж. І доводилося робити багато дублів, бо звук мав бути дуже виразним і не простим стуком, а наче це хтось насправді відкриває. Потім відтворили як чашка стукає”.

За словами авторки ідеї та тексту, завідувачки Меморіального будинку-музею академіка Дмитра Яворницького Яни Тимошенко, задум створити аудіогід виник близько двадцяти років тому, повідомляє Суспільне Дніпро.

“Оскільки експозиція музею відкрита, тут немає ані етикеток, ані вітрин, то перебування відвідувачів практично завжди йде у супроводі екскурсовода. І відвідувачі без екскурсовода не дізнаються про життя, діяльність, і про ті ж предмети навіть в будинку. Тому це дуже важлива складова для того, щоб відвідувачі могли більш вільно почувати себе в будинку. Пройти у власному темпі, роздивитися предмети так, як їм цікаво”, — каже Яна Тимошенко.

Продюсер телеканалу UA:ДНІПРО Влад Зінкевич говорить: процес створення гіду тривав близько трьох місяців. Під час запису звучить голос редакторки Українського радіо Дніпро Вікторії Сидоренко. Самого Дмитра Яворницького озвучував Олександр Сохач.

“Ми спочатку не знали, як це, і взагалі, що це. До цього часу ми аудіогід розглядали із позиції споживача. Це однозначно була цікава ідея Яни Тимошенко, яку ми одразу взяли в роботу і запевнили, що ми знаємо, як це робити. Як на мене, це прецедент для регіонального Суспільного, коли Суспільний Мовник виходить за межі інтернету, телебачення, радіохвилі, а заходить ще в музей”, — розповів Влад Зінкевич.

Своєрідна звукова машина часу перенесе гостей музею в історичну епоху, коли в цьому будинку, що в сучасному Дніпрі розташований за адресою площа ім. Т.Шевченка, будинок 5, жив і працював видатний український історик Дмитро Яворницький. Відвідувачі почують скрип дерев’яної підлоги, яка відгукується на кроки господарів, почують, як «говорять» улюблені меблі історика, як шурхотять ті самі книги, які гортав видатний вчений, як дзвенить посуд, який пам’ятає тепло його рук, почують, як співають годинники з приватної колекції Яворницького, і зануряться в чарівні звуки того самого фортепіано, на якому колись грала дружина Дмитра Івановича Серафима.

«Тут говорять не тільки слова, а й звуки! «Говорить» скриня Дмитра Яворницького, улюблений його стілець, посуд, якого торкалися його руки, колекційні годинники, які збирав все життя! Мало хто із дніпрян чув їх бій. І той годинниковий ритм даруватиме слухачам неперевершені відчуття дотику до великої історії Придніпров’я і всієї України, — каже Вікторія Сидоренко. — Яка симфонія Бетховена надихала Дмитра Яворницького і малювала в його уяві козацькі битви? Почуєте! Гортання книжкових сторінок, чоловічі кроки, раритетна мелодія козацького маршу — все це створює атмосферу тимчасової відсутності господаря. Бо за хвилинку він ввійде до свого кабінету! Разом із нами….».

Тепер завдяки унікальній аудіо бібліотеці кожен відвідувач зможе пройнятися атмосферою ще більше.