Українські таланти популяризують на увесь світ

Щорічно Укрпошта разом із європейськими поштовими адміністраціями бере участь у випуску поштових марок за програмою «Європа», темою якої на 2022 рік було обрано «Історії та міфи».

Цьогорічний український випуск присвячено образам давньослов’янських богів — Сварогу та Ладі, і представлено двома поштовими марками. Також сюди входить конверт «Перший день». Номінальна вартість кожної поштової марки — А (еквівалент 1 дол.), вартість маркового аркуша — еквівалент 6 дол. Наклад поштових марок — по 180 тис. примірників кожна.

Автором поштових марок та конверта «Перший день» став заслужений художник України, автор багатьох українських поштових випусків — Микола Кочубей. Митець використав на ескізах знаки, які, сплітаючись у сюжет, перетворюють символи на образи. У святковому жіночому хороводі та у стрімкому бігу коней зашифровано знак Сварґу, а у подвійній спіралі ДНК — безкінечний рух та процес еволюції.

Вірування древніх слов’ян були прямо пов’язані з силами природи, змінами року, аграрними циклами, тваринами, сільськогосподарським побутом та різноманітними ремеслами. У своїх релігійних уявленнях слов’яни мали чітко закріплений пантеон богів.

Сварог — бог вогню та ковальства. Вважається, що саме він є творцем Всесвіту, Землі, всіх тварин на ній та людей. Він прабатько інших богів, чоловіче втілення роду, встановлює шлюбні закони. Уперше Сварог згадується в «Повісті минулих літ» — найдавнішому літописі, датованому ХІІ століттям. Зі Сварогом також пов’язують знак у вигляді хреста — Сварґу, що є символом святості та духовної сили.

Лада — богиня материнства, світового порядку і гармонії, кохання, шлюбу та весни. За переказами, вона була дружиною бога Сварога і матір’ю Лелі та Полеля (богів юності, любові). У слов’янській міфології Лада — центральний персонаж, представлена в образі вродливої жінки, уквітчаної трояндами і колосками. Її ім’я згадується у давньоукраїнських веснянках.

Придбати нові поштові марки можна у відділеннях Укрпошти та поштовому маркеті.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА