В Україні посилили відповідальність за сексуальне насилля над дітьми

Нещодавно Президент Володимир Зеленський підписав закон про кримінальну відповідальність за сексуальне насилля над дітьми.

Тепер ті, хто дивиться дитяче порно, можуть отримати піврічний термін арешту, а після виходу з тюрми за ними стежитимуть правоохоронці. Ті ж, хто спілкується з дитиною в Мережі та просить її про зустріч, можуть отримати до двох років ув’язнення.

ПРЕВЕНТИВНІ ЗАХОДИ

За словами адвокатів, у новому законі з’явилось роз’яснення такого поняття як «дитяча порнографія», а сексуальне насилля розуміється не лише як фізичний контакт, а й примушення малолітньої особи до розпусних дій. Вводиться кримінальна відповідальність за спонукання дитини до участі у створенні порнографії, розбещення, перегляд фото із зображенням дітей — усього цього раніше не було в законодавстві України.

«Траплялися випадки, коли через соцмережі зловмисники налагоджували контакт із дитиною, а потім просили вислати оголені фото, після чого починали шантажувати неповнолітнього поширенням інформації та вимагали надавати відео сексуального характеру. Дитина боялася сказати про це батькам, а поліція не завжди вбачала в цьому кримінальний склад злочину, говорили, що це справа батьків. Відтепер це конкретний склад кримінального злочину, за який передбачена відповідальність», — говорить адвокат Андрій Верба.

Такі законодавчі зміни пов’язані з тим, що держава виконує міжнародні зобов’язання згідно з ратифікацією Лансаротської конвенції щодо захисту дітей від сексуального насилля. «За статистикою, Україна входить до трійки держав-лідерів із виготовлення відеопорнографічної продукції і тих, хто її виготовляє, складно було притягати до відповідальності, бо не діяв відповідний закон. Нині ситуацію виправили», — зазначає адвокат Андрій Верба.

Так, закон передбачає, що за пропозицію зустрічі з неповнолітнім можна отримати від 2 до 5 років, за ввезення в Україну дитячої порнографії — обмеження волі може бути від 5 до 10 років; за примушення неповнолітніх до виготовлення порнографії — строк від 8 до 12 років. Перегляд дитячого порно «коштуватиме» пів року арешту.

«Такі зміни внесено тому, що є статистичні дані, згідно з якими особа, що проявляє інтерес до дитячого порно, потім з імовірністю 80% почне реалізовувати побачене в реальному житті», — пояснив Андрій Верба. І додав, що інформацію, яка саме людина і коли переглядала такий контент, право­охоронним органам досить легко встановити — займається цим відділ боротьби з кіберзлочинністю.

Дізнатись, що дивився користувач на своєму комп’ютері, можна за допомогою історії в інтернет-браузері, відновлення інформації з флеш-носія, а також у можливій співпраці з провайдером, якщо правоохоронці помітили підозрюваного.

ТІЛО — БУДИНОК

За словами психологів, сексуальне насилля — одна з найстрашніших психологічних травм, яка накладає відбиток на все подальше життя дитини. Аби вберегти чадо від спілкування в соціальній мережі зі збоченцями, батьки повинні розмовляти з малечею, щоб та їм довіряла та не боялась розповісти про неприємності, а також вони мають пояснити дитині, що ніхто не повинен без дозволу торкатись її тіла.

«Вже з трьох років батьки повинні говорити дитині, що її тіло належить тільки їй, це її «будиночок», до якого нікого не потрібно пускати. Щодо насилля, то воно більше трапляється з дітьми від 3 до 7 років, коли дитину легко ввести в гру, вона не розуміє, що відбувається з її тілом і довіряє чужим людям», — пояснює дитячий психолог Оксана Дон.
Вона зазначає, що малеча та підлітки часто бояться сказати батькам, що з ними щось трапилось. Розпізнати, що дитина пережила якесь насилля, можна за такими ознаками: вона стає дратівливою, починає погано спати, їсти, з’являються суїцидальні нахили, прогулює школу. Якщо насилля сталося з малечею і кривдником виявився якийсь родич, то вона боятиметься залишатися з ним наодинці, влаштовуватиме істерики, кричатиме, плакатиме — на це слід звернути особливу увагу.

За словами психолога, в таких випадках мама повинна завжди приймати сторону дитини, не думати, що вона обманює. Бо якщо мама на стороні чоловіка, старшого сина чи брата, то дитина розуміє, що їй ніхто не допоможе.

«Чим можна допомогти постраждалій дитині — підтримкою, потрібна робота з психологом. Якщо вона маленька — це ігрова та казкова терапія, якщо доросла — психолог знаходить пункти та допомагає їй прийняти себе та своє тіло після сексуальних нападів і жити далі», — сказала Оксана Дон.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел