В Україні роботу відновили 82% малих та середніх підприємств, які зупинялися через воєнні дії

Станом на кінець 2023 року, 82% малих та середніх українських підприємств, які зупинили свою діяльність через повномасштабне вторгнення, відновили роботу. Про це свідчать дані дослідження щодо впливу війни на мікро-, малі та середні підприємства (ММСП) в Україні, яке провели пресдтавники Програми розвитку ООН (UNDP) у співпраці з «Центром економічного відновлення» та Міністерством економіки України.

Дослідження показує, що упродовж 2023 року майже 91% ММСП, що зупинили роботу у 2022 році через військовий конфлікт, знову почали працювати, залишаючи за собою показник трохи більше 82% до кінця року.

Відновлення бізнесу також супроводжується поверненням до довоєнної продуктивності, з поточним використанням потужностей на рівні 53,4%, та планами збільшення до 56% до кінця року. Більше того, опитані бізнеси мають намір, за наявності попиту, збільшити оборот на 50%.

Стосовно збитків від війни, більшість компаній оцінили їх у розмірі до $100 тисяч. Найбільше постраждали сектори будівництва та переробної промисловості, в той час як агропромисловий, телекомунікаційний сектори та сфера обслуговування зазнали меншого впливу.

Зазначається, що підприємства на сході та півдні країни понесли в півтора раза більше збитків порівняно з західними регіонами. Кожен другий підприємець заявив про необхідність державної підтримки для виживання свого бізнесу, включаючи позики, програми зайнятості, податкові пільги та гранти.

Опитувані ММСП виявили помірний оптимізм щодо 2024 року, вказуючи на непередбачувані обставини, низький попит та брак робочої сили як основні виклики. Незважаючи на це, компанії не планують звільнення співробітників, сподіваючись на економічне відновлення.

фото з відкритих джерел