Вчені занепокоєні таненням найдавнішого льоду у світі: з чим це пов’язано

У Арктиці можуть втратити найтовстіший та найдавніший лід у світі. Усе через те, що високі крижані арки, які його тримають, тануть вдвічі швидше за інші частини регіону.

Мовиться про ділянку між Канадським Арктичним архіпелагом і Гренландією, який може залишатися замерзлим понад один сезон танення. Про це повідомляє 24 канал з посиланням на Live Science.

На думку професора атмосферної фізики Університету Торонто Кента Мура, останній крижаний район втрачає масу льоду у 2 рази швидше, ніж вся Арктика.

Науковці зосередили увагу на крижаних арках, які з’єднують Останню крижану зону з материком та утримують її на місці. Зокрема, вони відстежували арки, які утворюються вздовж протоки Нерса. Канал завширшки сягає 40 кілометрів та тягнеться на 600 кілометрів між Гренландією та островом Елсмір.

Знімки супутника Sentinel-1 за 20 років свідчать про те, що крижані дуги зберігаються у протоці щоразу менше часу. За словами професора Мура, кожного року тривалість їхнього існування зменшується приблизно на тиждень.

«Раніше вони зберігалися приблизно 200 днів, а тепер – близько 150 днів. Це досить помітне скорочення», – наголосив науковець.

На думку професора, причиною цього є те, що лід став тоншим й у результаті – менш стійким. Оскільки крижані арки формуються пізніше, а тануть раніше, то зона останнього льоду може почати руйнуватися вже впродовж декількох найближчих років.

У результаті, якщо арки стануть тонкими та почнуть руйнуватися взимку, то уся ділянка може почати рухатися на південь. Ймовірно, це матиме серйозні наслідки як для тварин, так і для рослин.

На думку Мура, у цій ситуації потрібно приймати глобальні рішення. Як він зазначив, єдине, що можна зробити, це – охолодити планету. Професор висловив сподівання, що лише тоді арки знову сформуються природним чином.