Великий піст 2017: поради і обмеження

Найсуворіший піст у православних – це Великий піст. У житті кожного віруючого він займає значний період, і не тільки тому, що його тривалість становить 48 днів. Значимість Божого Великого посту полягає в його основній меті – підготувати і очистити духовно мирянина до зустрічі величного і світлого свята – Великодня.

У 2017 році Великий піст розпочинається 27 лютого. Загальна тривалість (у днях) Великого посту становить 48 календарних днів, з яких: 40 днів – чотиридесятниця (пост в честь посту Спасителя); 2 дні – Лазарева Субота і Вербна Неділя; 6 днів – Страсна седмиця.

Як правильно харчуватися

Сучасна православна церква в дні Великого посту радить віруючим дотримуватися богослужбового статуту, в якому описані основні традиції церковного життя. Згідно з цим статутом під час Великого посту слід відмовитися від м’яса і м’ясних продуктів, яєць, молока і молочних продуктів. Але навіть допустима їжа має свої обмеження, і кожен день тижня слід вживати тільки дозволену їжу.

Під час посту в понеділок, середу і п’ятницю кожного тижня  – сироїдіння, тобто в ці дні продукти можна вживати тільки в сирому вигляді без термічної обробки, причому прийом їжі повинен відбуватися один раз на добу.

У вівторок та четвер кожного тижня дозволяється приймати їжу тільки ввечері, також дозволяється готувати їжу, але без додавання олії (рослинного походження).

Під час посту у вихідні дні (суботу та неділю) віруючим дозволяється трапезувати три рази на добу, причому в їжу можна додавати олію (тільки рослинну і зовсім трохи). Також церквою дозволяється пити вино (в невеликих кількостях).

В Страсну п’ятницю і суботу церковнослужителі рекомендують  утриматися від їжі, при цьому присвятити весь час молитвам на спасіння душі.

Чи можна одружуватись під час Великого посту?

У дні Великого посту, а також в підготовчі тижні до посту забороняється церковнослужителям проводити обряди вінчання. Але це стосується вінчання, а не традиційних весіль. Щодо останніх у церкви немає єдиної відповіді — одні священики запевняють, що молодята, зігравши весілля з урахуванням канонів і приписів посту, не порушують богослужбовий статут, інші ж, навпаки, категорично забороняють і вінчатися, і одружуватися.

Моральні обмеження

Дуже важливою складовою Великого посту є молитва. Церква рекомендує під час посту звільнити для молитви хоча б по 10 хвилин вранці і ввечері. Можна читати звичайні ранкові та вечірні молитви, покаянні молитви або Псалтир.

Варто повністю відключати телевізор, вводити мораторій на відвідання блогів, форумів і соціальних мереж — кожен вирішує сам. Деякі благочестиві християни взагалі протягом усього посту утримуються від перегляду телевізора. Що стосується богослужінь, то потрібно намагатися відвідувати їх, як тільки надається така можливість. Якщо ж її немає, то можна заповнити прогалину тим, що вдома вичитувати повністю або частково, в залежності від часу і сил, які-небудь великопісні служби.

Піст — час очистити серце аби простуватися до зустрічі із Богом. Поширеною є думка, що Піст, передусім, є відмова від певних видів їжі, розваг, подружніх відносин. Але Піст передусім — внутрішнє самообмеження. «Головне в Піст не їсти одне одного», — ця фраза вже стала крилатою.