Відтепер у судах Дніпропетровської області затишно та безпечно

19 вересня — друга річниця заснування територіального управління Служби судової охорони в Дніпропетровській області. Щоб ні в кого не виникло ілюзії, що це реклама або заказуха, — відразу наведемо цифри і статистичні дані дворічної діяльності цієї доволі малознайомої широкому загалу людей — Служби судової охорони. Відверто кажучи, від цих показників навіть у бувалих журналістів дух перехоплює.

Торік співробітники територіального управління не допустили пронесення до судових установ близько 4 тис. боєприпасів (патрони) та 5874 заборонених предметів. Серед них — 1343 газові балончики, 2854 колюче-ріжучі предмети, 586 одиниць травматичної зброї, 68 електрошокерів та інших, із-поміж яких зустрічались і не зовсім ординарні — це сокири, викрутки, бритви, кухонний різак, лезо, телескопічна металева палиця, коса тощо.

Від початку поточного року територіальне управління Служби судової охорони забезпечило охорону, підтримання громадського порядку та безпеку учасників майже 200 тисяч судових засідань; пропуск, безпечне та комфортне перебування в судових установах більш як 380 тисяч відвідувачів. Не допустили пронесення 10 184 заборонених предметів, з них 850 одиниць газової та травматичної зброї; виявлено 7 фактів кримінальних правопорушень — пронесення кас­тетів, колюче-ріжучих предметів, наркотиків тощо. Було посилено охорону на 99 судових засіданнях. Кілька разів співробітники Служби надавали відвідувачам першу медичну допо­могу.

Це один із найвищих показників в Україні серед теруправлінь, що свідчить про сумлінне ставлення до своєї роботи співробітників управління Служби судової охорони в Дніпропетровській області.

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ

Проблема відсутності охорони судових установ стала однією з найактуальніших від моменту ліквідації у 2015 році спецпідрозділів МВС України «Грифон». Це зумовило вільний доступ до приміщень судів особам, які перешкоджали роботі суддів, порушували громадський порядок, зривали судові засідання, становили реальну загрозу життю чи здоров’ю суддів та відвідувачів суду. Зокрема, в Нікопольському міськрайонному суді у листопаді 2017 року стався випадок, внаслідок якого загинуло дві особи та поранено ще десять. Зрозуміло, що такі події дестабілізують діяльність судової влади з усіма негативними наслідками.

Тимчасово питання забезпечення безпеки функціонування судів було вирішено шляхом залучення до їхньої охорони Національної поліції та Національної гвардії України. На жаль, це надалі призвело до часткового відволікання цих підрозділів від виконання головних завдань.

Зрештою, судова реформа та міжнародні зобов’язання України певним чином зумовили вирішення цього питання. У 2018 році набрали чинності зміни в Законі України «Про судоустрій і статус суддів». Зокрема, з’явилась Глава 4 «Служба судової охорони», в якій визначено питання щодо забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах Службою судової охорони. Дане положення затверджено рішенням Вищої ради правосуддя 4 квітня 2019 року.

Саме ця Служба, із урахуванням кращих зарубіжних практик, також покликана забезпечити реалізацію принципу незалежності суддів та їхню недоторканність.

Служба судової охорони — державний орган у системі правосуддя (з правоохоронними функціями), що через свої підрозділи підтримує громадський порядок у суді. А саме — запобігає проявам неповаги до суду; охороняє приміщення й інше майно судів, органи судової влади; забезпечує державний захист суддів, працівників апаратів судів та їхніх родин, а також гарантує безпеку учасників судового процесу.

Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна Державній судовій адміністрації України. Складається з центрального органу та територіальних управлінь. Центральним апаратом керує генерал-майор Валерій Бондар. Уже створено 24 теруправління Служби судової охорони. Одне з перших — територіальне управління Служби судової охорони в Дніпропетровській області, яке очолив Сергій Петрович Швачка.

ОДНІ З ПЕРШИХ, ОДНІ З КРАЩИХ

Полковнику Служби Сергію Швачці — 56 років. Родом він із Павлоградського району Дніпропетровщини. Закінчив Полтавське вище зенітно-ракетне командне училище. Проходив службу, обіймаючи командні посади у Внутрішніх військах та Національній гвардії.

— У червні 2019 року Центральний апарат створеної Служби судової охорони оголосив конкурс на посади начальників територіальних управлінь Служби. Мені це стало цікаво, і я подав заяву. А в липні вже проходив перші конкурсні випробування та співбесіди. Доволі успішно та переможно, тому що 18 вересня мене наказом призначили на цю посаду та вручили посвідчення,- згадує Сергій Петрович. — 19 вересня, наступного дня, по приїзді до міста Дніпро територіальне управління Служби було зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Саме цей день, 19 вересня, ми вважаємо днем народження обласного теруправління Служби. До речі, одного з перших в Україні. А вже 23 вересня прийняв на службу перших шістьох співробітників. Починали працювати з нічого, майже з «нуля». В Самарському райсуді нам виділили дві маленьких кімнатки, де почали формувати штат теруправління. У грудні того ж року в приміщенні Дніпровського апеляційного суду урочисто склали Присягу співробітника Служби судової охорони 84 працівники. Того ж дня теруправління Служби прийняло під охорону перші чотири суди — Дніпровський апеляційний та Центральний апеляційний господарський суди, а також районні Самарський та Бабушкінський суди. До кінця того ж 2019 року ми взяли під опіку 12 із 14 судів міста Дніпро.

А через місяць знайшли та орендували більш прийнятне приміщення для розміщення теруправління — гуртожиток технікуму енергетичних та інформаційних технологій. Зробили ремонт і перебуваємо в ньому досі.

Територіальне управління зараз нараховує близько 250 співробітників, здебільшого це колишні поліціянти, нацгвардійці, військовослужбовці. До речі, у нас служать 60 учасників бойових дій на Донбасі, серед яких жіночка, яка чотири роки перебувала на війні. Взагалі штат управління Служби складається з понад 30 відсотків жінок, які обіймають високі посадові та коман­дирські посади. У нас до жінок-співробітників особлива увага та повага.

У складі установи є орган управління; три підрозділи охорони: перший (м. Дніпро — Кам’янське та центр області) — командир майор Служби Сергій Листопад; другий (м. Кривий Ріг та південь області) — командир підполковник Служби Михайло Зашкола; третій (м. Павлоград — північ та схід області) — командир майор Служби Юрій Заярний; а також взвод швидкого реагування та підрозділ особистої безпеки суддів, які своїм впливом охоплюють ще сусідні Запорізьку та Кіровоградську області.

Підрозділи швидкого реа­гування та особистої безпеки суддів залучаються в разі виникнення нестандартних ситуацій у судовій установі, що вимагають посилення під час розгляду найбільш резонансних справ, та тимчасової чи цілодобової охорони суддів та їхніх родин. Обидва ці підрозділи вже були задіяні в роботі управління. Ось випадок, який потребує залучення підрозділу швидкого реагування, особливо це було та буде нагальним під час виборчих процесів.

Під час розгляду справи з оскарження результатів місцевих виборів до одного із апеляційних судів прибуло близько 50 осіб з іншої області, з їхніх слів для того, щоб запобігти тиску на суд. Наші спецпризначенці забезпечили роботу суду у звичному режимі, та зривів засідань не допустили. Ще один приклад, коли зусиллями цього підрозділу забезпечувалась охорона громадського порядку в Індустріальному райсуді п’ять днів поспіль, де розбиралась резонансна справа, розгляд якої декілька разів намагалися зірвати.

За останні пів року ми прийняли під свою охорону три судові установи міста Кам’ янське та дві будівлі Новомосковського міськрайонного суду. Заходи із прийняття під охорону проводились урочисто на центральних площах міст, із складанням присяги новоприйнятими співробітниками, за участю місцевих органів влади. До кінця жовтня поточного року під опікою територіального управління перебуватимуть 60 відсотків судових установ Дніпропетровської області. Зараз ведеться активна робота щодо прийняття під охорону усіх судів міста Кривий Ріг та Павлоградського міськрайонного суду. Слід зазначити, що у випадках проведення резонансних судових процесів наше управління Служби забезпечує охорону і тих судів, які нами ще не взяті під охорону.

Відповідно до Стратегії розвитку служби, затвердженої Вищою радою правосуддя, до кінця 2022 року ми маємо взяти під охорону всі судові установи області.

Тож наше теруправління Служби судової охорони живе дуже напруженим і насиченим життям, що в жодному разі не дає змоги співробітникам перетворитися на страшилок, до яких бояться звернутися відвідувачі судових установ. Навпаки, девізом територіального управління Служби судової охорони в Дніпропетровській області стало вітання, яким наші охоронці зустрічають кожного відвідувача судів: «Добрий день! Вас вітає Служба судової охорони! Чим ми можемо вам допомогти?» — цим і «розрядив» серйозність бесіди справжній полковник Сергій Швачка.