Як на Дніпропетровщині розганяли нечисть

За легендами, в які вірили наші предки, в Купальську ніч не можна спати, бо оживає і стає особливо активною всяка нечисть — відьми, перевертні, русалки, змії, чаклуни, домовики, водяники та лісовики. У Дніпрі дотрималися традиції: у ніч з 6 на 7 липня віддали перевагу не відпочинку, а купальським гулянням.

У рамках свята в аквапарку на Набережній Перемоги відбулося величне та містичне дійство «Купальські вечорниці». На святі дійсно панувала прадавня магія: дівчата у вінках з польових квітів нагадували русалочок. Вони разом із парубками водили хороводи, співали мелодійні пісні, аби захистити себе від «нечисті», що в Купальську ніч вередує. Цьогорічне святкування у Дніпрі пройшло не тільки традиційно, але й сучасно. Гості мали змогу побачити показ модних дизайнерських колекцій Міли Садовської та Наталі Саїк. Також на святі можна було сфотографуватися зі справжніми русалками, навчитися плести вінки, послухати класичну українську музику у виконанні бандуристок-чарівниць. Справжньою родзинкою Івана Купала стало нічне фаер-шоу та спалювання опудала на березі Дніпра.

Тож Купальські вечорниці пройшли дуже весело, цікаво й були спрямовані на відродження обрядових звичаїв свята Івана Купала, які мають язичницьке коріння, але й до сьогодні закріпились у православ’ї. Однак цьогорічні Купальські вечорниці — ще й благодійний захід, який проводився з метою допомогти дітям з особливими потребами, які проживають у міському дитячому будинку-інтернаті на вулиці Чичеріна. Тож усі кошти зібрані на вечорницях підуть на допомогу дітям з особливими потребами. До речі, організатори перших Купальських вечорниць того року зібрали допомогу для пораненого на сході країни українського бійця.

Про Купальську ніч

— Головні персонажі свята — Купала та Марена уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Цих дійових осіб обирають хлопці й дівчата або виготовляють як опудала. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує гілка верби — Купайлиця.

— Головна особливість купальської ночі — очищувальне багаття. Навколо нього танцюють, через нього стрибають: щасливіший буде той, хто стрибне  вдаліше і вище. Раніше через купальський вогонь проганяли домашню худобу, аби захистити її від мору. Матері спалювали зняті з хворих дітей сорочки, щоб разом з білизною згоріли хвороби.

Анфіса Букреєва,

фото автора