Як на Дніпропетровщині рятують червонокнижних птахів

Фахівці ДТЕК Дніпровські електромережі почали установку птахозахісних пристроїв на високовольтних лініях в Новомосковському та Магдалинівському районах. Всього встановлять більше сотні комплектів полімерних кожухів, які убезпечать пернатих від удару струмом. Це дозволить вберегти від загибелі перелітних та місцевих птахів, в тому числі — рідкісних та зникаючих, занесених до Червоної книги України та червоного списку нашої області.

Як відповідальна і надійна компанія ДТЕК дбає про виконання програми орнітологічної безпеки і збереження біорізноманіття природи. За останні два роки фахівці ДТЕК Дніпровські електромережі вже встановили на високовольтні лінії 315 птахозахісних пристроїв. Це полімерні захисні кожухи для ізоляторів та прилеглих проводів, які перешкоджають зіткненню з деталями, що перебувають під напругою. Це дозволяє зробити високовольтні лінії безпечними для птахів, а також уникнути аварійних відключень для клієнтів. Минулого місяця 81 такий пристрій змонтували в Криворізькому районі. А до кінця року планується встановити ще 119 комплектів в Новомосковському та Магдалинівському районах.

Місця установки енергетики обговорюють і погоджують з орнітологами. Вони проводять обстеження територій та виявляють найбільш небезпечні для птахів ділянки ліній з урахуванням сезонної міграції та ореолу проживання пернатих.

«Через близькість середньої та нижньої течії Самари в Магдалинівському та Новомосковському районах увесь рік мі спостерігаємо велику кількість різних видів птахів. Тут можна зустріти занесених до Червоної книги України та червоного списку нашої області види — орла-могильника, змієїда, орлана-білохвоста, боривітра, кібчика, чеглока. А ще багато видів птахів середніх та дрібних розмірів, таких як одуди, дятли, воронові, рідкісний вид голуба — клінтуха. Захисні пристрої на високовольтних лініях допомагають уберегти їх від ризику загибелі та зберегти видове різноманіття птахів в нашому регіоні», — каже доцент кафедри зоології та екології ДНУ ім. О. Гончара, кандидат біологічних наук Олександр Пономаренко.

Крім птахозахісних кожухів, фахівці компанії встановлюють на високовольтні лінії спеціальні світловідбиваючі маркери, які роблять лінії більш помітними для птахів в польоті. А також обладнують гнізда для пернатих. Так, фахівці компанії встановили дерев’яні та металеві гніздування для червонокнижного голуба-клінтуха в Магдалинівському районі та сов-сплюшек в Дніпровсько-Орільському заповіднику. А ще змонтували 146 гнізд для лелек в Царичанському, Павлоградському, Петропавлівському, Солонянському, Межівському та інших районах області.