Коли та за яких умов видадуть паперовий лікарняний

В Україні торік розпочато перехід від паперових до електронних лікарняних. Мета інновації – суттєво спростити життя, як лікарю, так і пацієнту, а також роботодавцю і Фонду соціального страхування. Людині більше не потрібно бігати з паперами по лікарні, до керівництва, щоб закрити лікарняний. А інформація про кількість пропущених через хворобу днів потрапляє одразу в усі інстанції.

Та поки що не всі медзаклади країни перейшли до такого формату роботи. Як повідомляють у пресслужбі МОЗ, паперові листки непрацездатності продовжать видавати до 1 травня 2023 року. Передбачалось, що нововведення запрацює вже в травні цього року і це дасть змогу лікарям та пацієнтам повністю відмовитись від паперових документів, але через військовий стан лікарняні видають паралельно: в електронній формі на тих територіях, де це можливо, та у паперовій – у містах, де система так і не підключена до реєстру.

Також лікарі можуть видати паперовий лікарняний якщо хворому потрібно продовжити чи закрити лікарняний, отриманий у паперовому форматі до 1 жовтня 2021 року; якщо виникли технічні проблеми з передачею даних, що призвело до неможливості формування електронної версії документа упродовж тижня з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність до усунення таких проблем; якщо триває процес усиновлення дитини упродовж двох місяців з дати її народження, зазначеної у свідоцтві про народження. Листок непрацездатності видається на підставі рішення суду про усиновлення та свідоцтва про народження. У пресслужбі МОЗ зазначили, що непідключення медзакладу до електронної системи охорони здоров’я не є підставою для видачі паперових лікарняних. Реформа «віртуальних» лікарняних стартувала у країні з 1 жовтня 2021 року.

Водночас, на тих територіях, де неможливо скористатись електронною системою реєстрації лікарняних під час військового стану та ще три місяці після нього, медичні працівники можуть видавати лікарняний у роздрукованому вигляді на білому папері. Надрукований він має бути за спеціальною формою.

У МОЗ зазначають, що порядок призначення матеріальної допомоги від Фонду соціального страхування упродовж військового стану не змінився. При цьому надана можливість для працівників самостійно отримати матеріальну допомогу та декретні напряму від Фонду соціального страхування. Цим можуть скористатися працівники, роботодавці яких через військові дії не мали змоги оформити заяву-розрахунок за електронними лікарняними. Для цього слід звернутись до будь-якого Фонду соціального страхування та надати лікарняний у паперовій чи електронній версії, копію паспорта та ІІН.

ТАМАРА БЄЛКІНА