Миколаївська громада: сюди хочеться повертатися (Фото)

У жовтні Миколаївську об’єднану територіальну громаду, що на Дніпропетровщині, відвідав керівник програми DOBRE в Україні Беррі Рід. Партнерству ОТГ з Програмою DOBRE виповнився рік.

Плідна співпраця

У справжньому американському темпі створювалися робочі групи, проводилися зустрічі, стратегічні сесії, громадські консультації, опитування, розроблялися документи, програми, плани дій. Потім — обов’язкова аналітика. І цей темп гармонійно поєднався з активним і дієвим характером громади, який неодноразово проявлявся з моменту її утворення в 2017 році. Пошук нових форматів діяльності Миколаївської ОТГ був гідно увінчаний — вона долучилася до програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE).

Громада співпрацює з Програмою у 7 компонентах, результати чотирьох були презентовані її керівнику. Зустріч із сільським головою Віктором Одоєвцевим, депутатами та активною молоддю відбулась у новій сесійній залі — це обов’язковий компонент «Інвентаризації».

Побував Беррі Рід і в Молодіжному медіацентрі, який облаштовується в Миколаївській опорній школі. Це молодіжний компонент Програми.

Кампанія із сортування відходів була презентована на Галявині Щастя, її ініціаторами стали місцеві школярі. Суттєве і необхідне доповнення до компонента «Швидкий грант», за яким ОТГ отримала 55 контейнерів для роздільного збирання ТПВ.

Зустрівся американський гість і з бджолярами-кооператорами. Економічний розвиток — одна з найважливіших стратегічних цілей діяльності місцевої влади, досягати яку допо­магає програма DOBRE.

Інвестиції в проекти

Четвертий рік поспіль успішно шириться не тільки містами, але й селами проект «Громада своїми руками». За три роки зусиллями активних та талановитих жителів Миколаївської ОТГ було реалізовано 7 об’єктів. Один із проектів отримав підтримку не тільки на місцевому рівні, але й став переможцем Національного етапу конкурсу. Це — сонячне дерево в Миколаївці.

Цього року в ОТГ 21 ініціативна група розробила свої проекти. Для громади був ініційований окремий конкурс як пілотний проект. Організувала його проведення Миколаївська сільрада, ініціатива та фінансова підтримка — компанія ДТЕК, адміністратор — Павлоградська Агенція місцевого розвитку.

Торік відеосюжет за проектами Петропавлівщини розпочинався саме біля сонячного дерева, що прославило Молодіжний парламент Миколаївської громади на всю країну. Відгуки линули зі всіх куточків України. Адже не у кожному селі є такий парк та ще й із сонячним деревом; не кожен дитячий садок має спортивні майданчики із спеціальним покриттям, і далеко не всі жителі можуть перетворити сміттєзвалище на Сонячні забави на Сонячній вулиці.

Усе — від ідеї до самого майданчика, або сонячного дерева — люди роблять власноруч за фінансової підтримки ДТЕК, сільської влади, підприємців та фермерських господарств.

Також цьогоріч ініціативні групи розробили 3 проекти з облаштування зон відпочинку у Мар’їній Рощі, Миколаївці та Маломиколаївці.

У селі Петрівка — 2 проекти із розвитку культури в старостинському окрузі.

Дошкільні навчальні заклади — постійні учасники конкурсу — також надали проекти. 4 спортивні: 2 — для села Миколаївка, по одному — для селища Васильків­ського та села Мар`їна Роща; 2 футбольних, волейбольний та модний воркаутний.

Слід зауважити, що у громаді вже розробляються проекти з переробки та збирання твердих побутових відходів: «Майстерня green ZAVOD» (переробка пластику за новою технологією) та «Збирай макулатуру — формуй екокультуру».

У 2019 році в 6 проектів-переможців інвестовано 607 тисяч 327 гривень. Фонд конкурсу від ДТЕК склав майже 440 тисяч гривень.

Проект «Облаштування території шкільного подвір’я Філії Петрівська ЗОШ I-II ступенів» подарував дітям красиву і сучасну зону відпочинку.

Проект «Безпечно граємо — здоровими зростаємо» — це осучаснення затишного дитячого садочка в селі Миколаївка. За ініціативою групи батьків та працівників Миколаївського ЗДО №3 «Малятко» тут з’явився новий спортивно-ігровий майданчик.

У проекті «Майбутнє дітей» зібралися жителі вулиці Вокзальна села Миколаївка. Їхня мета — зробити все для того, щоб їхні діти гралися на власному дитячому майданчику.

Проект «Кіно для всіх» — початок нового культурного життя в селищі Васильків­ському. А ще громадська організація «Не просто танцюй» розробила смарт-проекти, що повністю відповідають пріоритетам конкурсу цього року:

-Проект «Solar park 2.0», в якому молодь продовжує розвивати тему сонячного дерева.

— «Smart громада» для села Миколаївка. Завдяки електронній панелі в цент­ральному парку села можна буде дізнатися новини, задати питання депутатам та виконкому, голові, старос­там, а паралельно науково розважатися.

Соціальне партнерство

Окремо хочеться розповісти про забезпечення питною водою мешканців Миколаївської ОТГ. Реалізація даного проекту в селах Мар’їна Роща і Катеринівка в 2018 році відбувалась у рамках Програми соціального партнерства між ПрАТ «Павлоградвугілля» і Миколаївською сільською радою. У 2019 році побудована водонапірна башта та обладнана розвідувально-експлуатаційна свердловина для водопостачання села Миколаївка. На це витрачено більш ніж півтора мільйона гривень з місцевого бюджету.

Крім того, в громаді створено і працює комунальне підприємство. Воно надає послуги з благоустрою, водопостачання, вивезення твердих побутових відходів. Формується абонентська служба споживачів. На території ОТГ діють 2 маршрути пасажирських перевезень, які зв’язали між собою населені пункти громади.

Окраса ОТГ

Нині гордість громади — Петрівський сільський будинок культури. Але лише віднедавна. Будівлю зведено у далекому 1972 році, тому вона вже давно потребувала капітального ремонту. Майже 27 років тут не було опалення, взимку «дуло» з вікон, бо від давності вони порозсихалися, з’явились великі щілини, протікав дах, на стінах — пліснява.

І саме завдяки децент­ралізації, підтримки Миколаївської сільської ради, голови В. М. Одоєвцева, а також за підтримки виконкому та депутатського корпусу сільради будинок культури почав «оживати». Цьогоріч улітку тут замінили вікна, зробили відкоси, установили широкі підвіконня. У будівлі стало затишно та світло. Також зробили ремонт у залах. Зокрема — облаштували малу глядацьку залу, щоб діти займались у комфортних умовах.
Далі реставрували хореографічну залу. Діти обдирали стіни, батьки допомагали переносити важкі стелажі, прибирати сміття. Дівчата з комунгоспу поклеїли на стелю декоративну плитку з пінопласту та пофарбували її. На чолі з керівником Тетяною Володимирівною усі працювали як одна родина. Також закупили станки для
занять із класики та нові дзеркала.

Взялася молодь і за більярдну кімнату, де з’явився новий стіл. Тепер тут створено усі умови для того, аби взимку можна було грати в більярд, настільний теніс та культурно проводити час за іграми в «Мафію», «Угадай, хто я ?», «Монополію» тощо.

Громада вдячна за підтримку голові Миколаїв­ської сільради В. М. Одоєвцеву, виконкому, депутатському корпусу, старості С. В. Гарнадко, електрику О. О. Ломову, а ще дітям та батькам й усім тим, хто допомагав оновити Петрівський сільський будинок культури.

Ярослава Хлєбникова