На Дніпропетровщині відкрили найбільшу в Україні інсталяцію (фото)

У Нікополі Дніпропетровської області з нагоди Дня міста був відкритий пам’ятник Скіфський пекторалі. Національний реєстр рекордів України в особі експерта Олега Волочкова зафіксував — артоб’єкт є “Найбільшою в Україні інсталяцією Скіфської пекторалі”, розмір якого 3,87 х 3,86 м. Про це йдеться в повідомленні сторінці благодійного фонду «Нікополь туристичний» у соціальній мережі.

найбільша в Україні інсталяція_Скіфська пектораль

На думку організаторов, артоб’єкт має стати однією з точок туристичних маршрутів скіфськими місцями.

«В такому маршруті туристи зможуть відвідати також Нікопольський краєзнавчий музей, його лапідаріум із скіфськими бабами, скіфські скульптури українських скульпторів, набережну, майстер-клас із розпису пряничної пекторалі, парк Бориса Мозолевського у м. Покров, місцевий музей і ряд курганів зокрема із групи Соболева могила, а також звісно найбільший у Євразії нерозкопаний скіфський курган Нечаєва могила. За бажанням можна відвідати місце розташування Товстої могили, де була знайдена пектораль. Всі ці точки знаходяться в Нікопольському районі, що має величезний туристичний потенціал», – сказав на відкритті виконавчий директор благодійного фонду «Нікополь туристичний» Олег Фельдман.

найбільша в Україні інсталяція_Скіфська пектораль

Благоустрій і постамент скульптури зробили коштом міського бюджету, саму скульптуру – за гроші доброчинників. Локація розміщення: сквер Молодіжний (він же парк ім. 80-ліття Дніпропетровської обл.) біля виконкому Нікополя.

Інсталяція створена із граніту скульптором В. Сараєвим; за участі — художника Г. Пастернака. Встановлена у рік 50-ліття від дати знахідки Пекторалі.

найбільша в Україні інсталяція_Скіфська пектораль

Нагадаємо, що Скіфська пектораль була знайдена в Нікопольському районі — у кургані Товста могила — в 28 км від Нікополя (поряд з м. Покров). Є чоловічою (можливо царською) нагрудною прикрасою. Керівник експедиції — Б. Мозолевський, дата знахідки — 21 червня 1971 року.

Знахідка названа ЮНЕСКО “одним із найвеличніших археологічних відкриттів людства у 20 столітті”. Надзвичайне творіння грецького майстра (на замовлення скіфів і на скіфський міфологічний сюжет) відразу очолило список ювелірних шедеврів, виявлених за півтора століття досліджень курганів Україні та інших регіонів скіфської культури. Пектораль є найвідомішою археологічною знахідкою України. Датується 4 ст. до н.е.

найбільша в Україні інсталяція_Скіфська пектораль

Латинське слово «пектораліс» означає «нагрудний». Проте не кожну нагрудну прикрасу називали пекторалю, а лише ті, які мали право носити, скажімо, єгипетські фараони, римські імператори, високі сановники стародавнього світу. Надзвичайна краса і виняткова цінність пекторалі з Товстої Могили свідчать про могутність Скіфського царства. Археологи пов’язують скарби Товстої Могили з IV століттям до н.е. і, зокрема, із часом правління Скіфією царем Атеєм.

найбільша в Україні інсталяція_Скіфська пектораль

Американський дослідник Вольф Рудольф підрахував: загалом пектораль містить скульптурні зображення 160 предметів, зокрема людей, різних тварин і рослин.

Скіфська пектораль зберігається в Києві у Скарбниці Національного музею історії України (колишній Музей історичних коштовностей України), а гальванокопію можна побачити в Нікопольському краєзнавчому музеї!

Фоторепортаж Євгена Бродського