Рекорд дворічної дівчинки з Дніпра вразив Україну

Ця чарівна дівчинка – справжній рекордсмен! У свої 1 рік і 11 місяців Ніка Стрілецька отримала титул «Наймолодша авторка персональної виставки в Україні» і таким чином стала наймолодшим художником нашої країни. Це зафіксували у Національному реєстрі рекордів, а в Музеї українського живопису вже стартувала персональна виставка дівчинки. Про творчий шлях та картини юної художниці «Вістям» ексклюзивно розповіла її мама, художник Тетяна Охріменко. Познайомились ми і з самою маленькою майстринею.

Ніка Стрілецька

«КАЗКОВА ­НІЧЕНЬКА»

– Тетяно, як розпочався творчий шлях Ніки?

– Її завжди оточували фарби та пензлі, вона була поруч, коли я малювала. Ніка просто пов­торювала мої рухи сухим пензликом, копіювала. А в 9 місяців вона підповзла до мольберта, взяла дуже великий пензлик і почала сама малювати! Я назвала цю картину «Казкова ніченька», адже там були сині та фіолетові кольори із жовтими фрагментами, ніби зірки. З тих пір вона творить за власним бажанням, я її підтримую і скеровую. Ніка сама підбирає фарби, власноруч змішує кольори на палітрі і наносить на полотно. Іноді щось підправляє рученятами. Спочатку дуже раділа, що вона малює, що ці картини будуть удома – я не думала про виставки та рекорди. Але згодом робіт ставало більше і нас помітили. Яку б професію Ніка не обрала в майбутньому, я завжди буду поруч. Та мені хотілося б, аби вона стала художником.

– Ви підказуєте їй, допомагаєте?

– Ні, вона все робить самостійно. Навіть коли я хочу замінити вже брудний пензлик, вона мене відштовхує, мовляв, «ні, я сама!». Донечка ще дуже маленька, аби її чогось вчити. Всі роботи – її внутрішнє світо­сприйняття, але мені подобається, як Ніка поєднує кольори.

– Якими фарбами малює наймолодший художник України?

– Розпочала вона з олійних фарб, адже з ними працюю я. Також полюбляє гуаш. Під час виставки ми спробували акварель – і я побачила, що їй сподобалося. У майбутньому працюватимемо з цим видом фарби.

– Скільки у Ніки наразі робіт?

– Приблизно 50, і зупинятися ми не будемо, адже це її бажання. Вона малює, впізнає свої картини на виставці, а також мої. Зараз у Ніки червоний період – цей колір домінує у більшості її робіт.

Ніка Стрілецька

ЦЕ ТІЛЬКИ ПОЧАТОК

Часто говорять, що талант – це спадкове. Мама Ніки – Тетяна Охріменко – професійний художник, учасниця 80 виставок, з них: 3 міжнародних та 5 персональних. Її роботи є в колекціях 14 музеїв та у приватних зібраннях. У 2011 році Тетяна стала переможницею в номінації «Кращий молодий художник України», а в 2013-му – ввійшла до Золотого фонду нації «Національні лідери України». Також у 2013-му отримала премію Артіс у номінації «Митець року». Художниця працює в техніці станкового живопису в таких жанрах, як портрет, пейзаж, натюрморт і сюжетна картина.

Вже понад 12 років жінка викладає мистецтво для дітей у художній школі, говорячи, що їй дуже приємно ділитися досвідом, навчати, відкривати талант. Адже, на думку Тетяни, кожна дитини талановита – тільки треба цей талант розгледіти. Тому не дивно, що в такої матері зрос­тає вже знаний український художник.

Перш ніж присвоїти звання рекордсменки, у Національному комітеті рекордів України радилися із групою психологів та мистецтвознавцями, аби зрозуміти, наскільки талановиті роботи Ніки.

– У якому стилі працює донька?

– Це стиль абстракція, є певна експресія. Мистецтвознавці також визначають як абстракцію, адже зараз у неї немає чітких образів. Навіть проводять паралелі з відомими митцями, але мені трохи незручно так стверджувати, адже вона ще дуже маленька.

– Які плани на майбутнє?

– Якщо Ніка і далі продовжить писати, ми напрацьовуватимемо картини. Вона підрос­тає, її роботи також «ростуть» разом із нею і змінюються. І донька вже набагато довше сидить над полотном, робить усе дуже виважено. Можливо, у майбутньому у нас буде ще одна виставка, де ми представимо більш дорослі напрацювання.

НЕПУБЛІЧНА СІМ’Я

Попри вже такі значні досягнення – свої і донечки, Тетяна Охріменко досить скромно розповідає нам про все, говорячи, що вони – не публічні і не звикли хизуватися. Навіть мало хто зі знайомих знає, що Ніка – рекордсмен.

– Як Ніка реагує на популярність?

– Вона не боїться людей, спокійно сприймає, коли її фотографують та знімають на відео. Але до кінця ще, звичайно, не розуміє, що це – Рекорд України і почесна нагорода. Вона оцінить усе трішки пізніше, коли підросте. Взагалі, ми досить непублічна родина, і багато в чому стримані – я ніколи не афішую свої досягнення у мистецтві. Ми не очікували, що буде такий фурор у Дніпрі та Києві. І я не можу сказати, що моя дитина чимось відрізняється – багато малечі малює, просто ми не побоялися показати ці роботи, дати їй можливість реалізуватися. Дитячі витвори потрібно цінувати і знаходити до них підхід.

– Ви малюєте також портрети. Чи є вже портрет доньки?

– Ні, ми тільки напрацьовуємо. Є багато фотографій, Ніка ще маленька, аби майстерно позувати. Але портрет обов’язково буде в майбутньому.

МАЛЮНОК КУЛЬКОВОЮ РУЧКОЮ

«Фурор, рекорд, ажіотаж» – так назвали відкриття виставки Ніки у Дніпрі. Її роботи дихають життям, сміливістю. Вони яскраві, світлі та неймовірно позитивні. Абстракція не завжди всім зрозуміла, але таку картину хочеться мати у себе у вітальні. Під час інтерв’ю Ніка трималася стримано, наче доросла зірка. Вона із цікавістю все слухала, а наприкінці намалювала нам ручкою свою роботу в абстрактному стилі. Можливо, через багато років ми покажемо світу, як у далекому 2017 році ще юна Ніка Стрілецька, наче Вінсент ван Гог у паризькому кафе, залишила простий малюнок кульковою ручкою на звичайному папері…

ДАРИНА СУХОНІС, ФОТО АВТОРА ТА З ОСОБИСТОГО АРХІВУ РОДИНИ

Залишити відповідь