В Україні інсулін видають за новими правилами

Від жовтня отримати інсулін в аптеках можна лише за елект­ронним рецептом, який лікар видає пацієнту тільки за накресленим планом лікування. Водночас змінились і правила одержання ліків.

Відтепер електронний рецепт дійсний у будь-якій аптеці України, яка уклала договір із НСЗУ, публікує «Вісті Придніпров’я».

З першого жовтня в країні змінився механізм отримання інсулінозалежними пацієнтами необхідних препаратів, а також принцип реімбурсації за такі ліки.

«Якщо раніше пацієнти, яким потрібні постійні ін’єкції інсуліну, приходили до ендокринолога й отримували паперовий рецепт, а потім ішли в аптеку, то тепер усе по-іншому. Рецепти стали електронними. Видають їх на основі накресленого плану лікування, який складає ендокринолог. Він же і видає перший електронний рецепт. Надалі пацієнт зможе поновлювати його у сімейного лікаря. Відвідувати щоразу ендокринолога непотрібно», — говорить головна спеціалістка управління у м. Дніпро та області Східного міжрегіонального департаменту Нацслужби здоров’я України Катерина Кущ.

Вона також зазначила: якщо раніше пацієнт мав територіальну прив’язку й отримати інсулін міг тільки за місцем проживання, тобто в тій області, де він прописаний, то тепер одержати ліки можна в будь-якій аптеці України, яка уклала договір із НСЗУ.

«Нині в регіоні понад 60 аптек, які співпрацюють із НСЗУ. Звернутись можна до будь-якої з них. Дізнатись, чи має заклад договір, ви можете на сайті НСЗУ, телефоном гарячої лінії (1677) або у свого сімейного лікаря. У аптеці, що уклала договір, на вхідних дверях є спеціальна наліпка», — сказала Катерина Кущ.

Вона повідомила, що за електронним рецептом людина може отримати інсулін безкоштовно або з незначною доплатою — близько 15%, якщо хоче взяти ліки у картриджі або ручці­шприці, а не флаконі. До Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій, вміщено 76 препаратів інсуліну. З них 47 — повністю безкоштовні. Загалом в Україні більш як 3,5 тис. аптек мають договори з НСЗУ.

Зараз в області вже складено понад 2 тисячі планів лікування, але дане число постійно зростає. Прописують їх ендокринологи. Для цього лікарі пройшли спеціальне навчання. Якщо у пацієнта досі немає такого плану — потрібно звернутись до свого ендокринолога через сімейного лікаря і накреслити його, щоб виписати рецепт.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел