В Україні ввели новий обов’язковий податок на паї

Торік Верховна Рада ухвалила зміни до Податкового кодексу. Діяти вони почали вже з січня 2023 року, а стосуються податку на землю. Тепер власники паїв повинні сплачувати мінімальне податкове зобов’язання за свої гектари.

ЗМІНИ ДО ПОДАТКУ

Мета нововведеня – не тільки збільшити доходи до бюджету, а й вивести галузь із тіні. За даними Офісу реформ Кабміну, в нашій державі близько третини земельних ділянок перебувають у «тіньовій» оренді. Це означає, що орендатори не укладають офіційні договори з власниками паїв, а користуються їхніми ділянками лише за усною угодою. Кошти орендодавці отримують уже після збору врожаю – грошима чи частиною врожаю, а, крім того, власники землі не платять податки.

«Зовсім не платити зможе власник землі, що має менш ніж 0,5 га. Не сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання ті, хто нині платить інші податки: НДС, військовий збір – це як власники землі, так і орендарі. Та лише за умови, що грошовий еквівалент сплачених податків не менший, ніж мінімальне податкове зобов’язання. В іншому випадку – доведеться компенсувати державі різницю між сплаченими податками та зобов’язанням. Також не будуть вираховувати гроші з тих, чия ділянка знаходиться на тимчасово окупованій території, в зоні бойових дій або там, де раніше точились бої чи на паях знаходяться вибухонебезпечні предмети або фортифікаційні споруди. Також від сплати звільняються ті земельні ділянки, що використовуються як дачні чи садові кооперативи; паї, розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, та земельні ділянки, що належать до сільськогосподарських, фізичним особам та знаходяться в межах населеного пункту», – говорить юрист Анастасія Андреєва.

За її словами, в змінах до кодексу зазначено, що якщо є офіційний договір на оренду землі, то мінімальне податкове зобов’язання буде сплачуватиме орендар, а не власник, однак, лише в тому випадку, якщо документи на право користування зареєстровані за всіма правилами. Самостійно платити податкове зобов’язання буде той власник паю, що не має договору з орендарем.

РІЗНА ЦІНА

У середньому за гектар доведеться сплатити 1,2 -1,5 тис. грн та надалі він може зростати. «У Податковому кодексі прописана навіть формула для розрахунку мінімального податкового зобов’язання, де враховується нормативна грошова оцінка земельної ділянки в гектар по області, де саме вона знаходиться, рахуватиметься кількість календарних місяців, упродовж яких пай знаходиться в оренді або ним користується власник, податок з прибутку урожаю, який був вирощений на ділянці та індексація, тощо. Тож можна сказати, що для кожної земельної ділянки це буде своя цифра», – говорить Анастасія Андреєва.

Розмір мінімального зобов’язання встановлює податкова, вона ж буде і відправляти повідомлення про необхідність оплати. У 2023 році мінімальне зобов’язання будуть сплачувати за минулий рік.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел