В Україні затвердили новий порядок військового обліку призовників

Нещодавно Кабінет Міністрів України прийняв постанову, яка передбачає новий порядок та організацію ведення обліку військовозобов’язаних. Стосується вона як призовників, так і тих, хто нині перебуває в резерві. Головна мета документа – цифровізація процесу та збір повної інформації про наявні військові резерви в країні.

ЄДИНИЙ РЕЄСТР

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

«Нині система обліку військово­зобов’язаних не в кращому стані. Між центрами комплектування часто немає координації, багато особових справ усе ще зберігається у паперовому вигляді, тож неможливо точно підрахувати, яка кількість військовозобов’язаних знаходиться в резерві, які вони мають спеціальності тощо. Планується, що буде налагоджена взаємодія між Єдиним державним реєстром та іншими державними базами даних. Тобто, дані про призовника чи резервіста автоматично надходитимуть до військових, а подавати відомості про себе для військкомату можна буде через «Дію». Механізм поки що в стадії розробки», – говорить юрист Анастасія Андреєва.

Щоб перевести все в електронний формат, може знадобитись близько шести місяців. Для збору інформації про кількість призовників та резервістів, аби внести потім ці дані до електронного реєстру, представники військкомату можуть обходити двори та будинки, такі дії повинна санкціонувати місцева влада. Це може бути мер, голова громади, селища тощо.

«На органи місцевого самоврядування покладена функція з розшуку, обліку й обміну даними з центрами комп­лектації, оскільки саме вони здійснюють реєстрацію громадян. Тобто якщо людина реєструється в громаді чи на новому місці проживання, то уповноважена особа повинна передати інформацію до центрів комплектації, що можливий резервіст зареєструвався у громаді», – пояснює Анастасія Андреєва.

Водночас, військовозобов’язаний має сам подавати інформацію про зміну місця проживання до військкомату упродовж тижня з моменту переїзду. «Серед нововведень є також зобов’язання призовників та резервістів звіряти раз на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними у центрах комплектування», – зазначила Анастасія Андреєва.

ВЛАШТУВАННЯ НА РОБОТУ

Згідно з постановою, приймати на роботу або на­вчання військово­зобов’язаного зможуть лише після того, як він покаже військовий квиток. Дані в ньому мають бути актуальними. Згодом зробити це можна буде також через «Дію».

«Роботодавець повинен перевірити, чи майбутній робітник перебуває на військовому обліку. Крім того, усі центри зайнятості будуть подавати інформацію про безробітних військовозобов’язаних, а дипломатичні відомства вестимуть облік резервістів та призовників серед українців, які перебувають за кордоном. У документі також сказано, що відомства повинні будуть «сприяти» їхньому поверненню додому під час військового стану чи особливого періоду, але як саме це буде відбуватись – незрозуміло та не прописано», – зауважує Анастасія Андреєва.

МЕДИЧНА ОСВІТА

Жінки-лікарі та фармацевти підлягають становленню на військовий облік, як і чоловіки. Процедура така ж. Якщо жінка з медичною професією змінює місце проживання – вона повинна повідомити про це військкомат.

«Також становленню на військовий облік підлягають жінки за їхнім бажанням, якщо їхня спеціальність споріднена з військовою справою», – зазначила Анастасія Андреєва. Та ті жінки з медичною освітою, що нині не перебувають на військовому обліку, можуть не реєструватись у військ­коматі до 2026 року.

ТАМАРА БЄЛКІНА

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!