Як поводити себе під час поверхневої перевірки та обшуку

Громадянин має право відмовити поліцейським в огляді авто чи власних кишень, а за наявності ухвали суду про обшук викликати захисника. Правоохоронці повинні чекати три години, поки приїде адвокат, але в особливих випадках можуть провести процедуру без власника обшукуваного житла чи автівки.

Для обшуку поліцейські повинні мати ухвалу суду та підстави для його проведення. Це може бути підозра щодо причетності до здійснення злочину чи що в квартирі, гаражі чи машині громадянина наявне знаряддя кримінального правопорушення або інші важливі докази.

«Проводити обшук не можна із 22.00 до 6.00, проте в окремих випадках він може бути вчинений будь-коли. Під час даної процедури присутність господаря помешкання не потрібна – в такому разі поліцейські мають залишити ухвалу про обшук на видному місці, аби господар, при­йшовши додому, її побачив», – говорить адвокат Вадим Кравцов.

За його словами, ухвала про обшук є одноразовим документом, тобто використати її можна лише один раз. У ній повинно зазначатися місце проведення обшуку та речі, які можуть при цьому вилучити. Людина, житло якої обшукують, має право викликати адвоката, аби той слідкував за правильністю дій поліцейських. Щоб адвокат приїхав, є три години. Якщо час минув, а захисника немає – слідчі можуть розпочинати проводити обшук. Також усі дії правоохоронців повинні записуватися на відео або фотографуватися. Під час обшуку мають бути присутні два свідки.

Огляд – процедура добровільна, особа має право відмовитись від її проведення, а якщо людина погодилась – поліцей­ський не має права самостійно відкривати шухляди чи багажник авто – він може попросити це зробити власника. «Поверхневий огляд проводиться тоді, коли у правоохоронців є підозра щодо причетності особи до здійснення злочину. Тобто, вона схожа рисами обличчя чи має одяг такого кольору, який зазначений в орієнтуванні. Поліцейський має право попросити таку особу пред’явити документи та показати, що знаходиться в карманах чи сумочці. Самостійно обшукувати людину він не може – тільки в разі її затримання», – говорить Вадим Кравцов.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел