Ями на дорозі: хто відшкодує ремонт автомобіля

На українських дорогах усе ще вистачає вибоїн, в яких водії можуть «залишити» колеса. Мало хто знає, що за пошкодження автомобіля на «дірявій» трасі власнику транспортного засобу ремонт має відшкодувати балансоутримувач дороги.

Але аби довести, що деталь авто зіпсована саме через поганий стан покриття, потрібно звертатися до суду, оформивши належно всі документи.

Після потрапляння в яму, слід насамперед зателефонувати до поліції. Якщо є свідки пригоди – попросити їх залишити свої контактні дані. «Поліція повинна зафіксувати подію у протоколі. Згідно із законодавством неналежний стан дороги – це адміністративне порушення її балансоутримувача. Він винен у тому, що авто, потрапивши в яму, пошкодило колеса чи інші деталі. Це вирішить суд. Якщо глибина вибоїни більш як 4 см, то для порушника передбачено штрафні санкції», – говорить фахівець з безоплатної правової допомоги Дніпровського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги Олександр Юхименко.

Якщо глибина менша, то такі «дірки» дозволено держстандартами, і покарати балансоутримувача водій не зможе. За словами юриста, важливо, аби саме поліцейські задокументували глибину вибоїни, бо це надалі стане чи не основним доказом у справі.
«Не встановлена глибина ями – не можна визначити факт пошкодження. Тому слід попросити поліцейських зафіксувати глибину ями. Також потім потрібно буде звернутись до автоексперта, щоб він визначив, як був пошкоджений автомобіль. Найголовніше, щоб він мав право на судову експертизу, адже його мають не всі експерти», – зауважив Олександр Юхименко.

Також зазначив, що краще бути присутнім на судовому засіданні, щоб судді бачили вашу зацікавленість щодо вирішення питання. Звісно, справа може бути розглянута і без учасників, але в такому разі позов можуть відхилити або відправити на до­опрацювання, – розповідає фахівець з правової допомоги.

Після того, як суд визначиться з винуватцем пошкодження авто, можна подавати позов для відшкодування матеріальної шкоди. «Матеріальні збитки повинні бути обґрунтовані. Заподіяну шкоду авто може визначити експерт, а стосовно моральної компенсації – позивач повинен надати документи, які засвідчували б, що він після цього погано себе почував, витрачав кошти на лікування тощо. Від цього залежатиме сума компенсації», – повідомив Олександр Юхименко.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел