Роботи відомого дніпровського графіка представили в обласному центрі (фото)

Сьогодні, 8 лютого, відзначається 116-річчя від дня народження дніпровського графіка Марії Євгенівни Котляревської (08.02.1902-18.06.1984), творчість якої по праву займає чільне місце серед класиків українського образотворчого мистецтва.

«Марія Котляревська стала визначним українським графіком, вона – член СРХУ (Спілка радянських художників України), а з 1939 року – член Спілки художників СРСР. Сучасність стає головною темою графіка протягом 20-х років. Для її втілення мисткиня знаходить характерні для часу сюжетні ситуації і влучне пластичне їхнє трактування. Художниця застосовує для цього різноманітні техніки естампу. Тонко відчуваючи матеріал, особливо лінолеум та дерево, вона вміло виявляє їхні можливості виразності», — зазначають у прес-службі Музею українського живопису.

Марія Котляревська_графік

Особливу сторінку творчої біографії Марії Котляревської складає робота над оформленням книги. Цікаві книжкові ансамблі, а їх можна налічити понад 50, були створені у 30-х роках. Вона зверталася до української класики (Т. Шевченко, П. Мирний), творчості сучасних митців (П. Панч, Л. Первомайський), до зарубіжної та російської літератури (Г. Гейне, А.-Р. Лесаж, Ф. Шиллер, О. Пушкін).

Здатність Котляревської тонко відчути манеру письменника дозволяє художниці вільно інтерпретувати її у власних творах.

Значна живість та безпосередність зображення, більш проникна ліричність образної будови, врешті – більша конкретність жанрових та пейзажних мотивів виявляються особливо яскраво та послідовно і у циклі українських пейзажів, і у великій серії гравюр, присвячених рідному Дніпропетровську.

Марія Котляревська_графік

Цікаву ланку графічної діяльності Марії Котляревської складають екслібриси (книжкові знаки), над якими вона працювала понад 50 років. У роботі над екслібрисом з особливою силою проявилися доброта та мудрість зрілого таланту художниці, яка була здатна у графічній мініатюрі, за усієї лімітованості та небагатослівності її засобів, створити точний та ємний образ власника бібліотеки, передати характер його книжкового зібрання.

Твори мисткині зберігаються у найбільших музеях України та Росії: Національний художній музей України (м. Київ), Дніпропетровський художній музей (м. Дніпро), Державний музей образотворчих мистецтв ім. О. С. Пушкіна (м. Москва).